Kherson region, Genichesk Hirka, Prydorozna st., 35
Free rooms


Your request has been successfully sent
PROMOTIONS AND SPECIAL PROPOSALS
May - 40%

40% discount on rest in May

Low Season

price for any number
in June and September 
reduced by 20%

Regular Customer

For regular customers in Jule and August prices reduced by 10%

Our rooms
Deluxe Double Room with Balcony (accommodation for up to two people) 20 sq.m.
Deluxe suite with a balcony (accommodating up to four people) 35 sq.m.
Deluxe suite without a balcony (accommodating up to 3 people) 25 sq.m.
Two-room suite with a balcony (accommodating up to four people) 45 sq.m.
Attic studio without a balcony (accommodating up to four people) 55 sq.m.
Standard room without a balcony (accommodation for up to four people) 35 sq.m.
Reduced standard room without a balcony (accommodating up to four people) 25 sq.m.
Welcome to Hotel Dzherelo

The hotel is located in a picturesque place with. Genicheskaya Gorka on the Arabatskaya spit. The most beautiful place is hard to imagine. On one side of the hotel there are picturesque lakes and straits of Sivash, and on the other you hear the surf of the warm Sea of ​​Azov. Immediately at the hotel carries out its treatment at the Aquatic Hospital "Hot Spruce", whose healing water provides strength and health. The hotel was built in 2015. It has a modern and convenient infrastructure. The hotel staff is calm and friendly attitude towards the hotel. The hotel harmoniously combines the elegance of the architectural classics and the demands of modern comfort.

Facilities
WI-FI
Transfer
The most valuable thing for us is the feedback from our customers
Воронова Алла
18/08/2019
Щойно повернулися додому і одразу хочеться написати відгук. Готель, дійсно, чудовий! Шикарний варіант для відпочинку з дітьми - простора, затишна, зелена територія закрита від сторонніх. Смачна кухня - страви звичні та дієтичні, діти зацінили уху та тефтелі і ще - булочки. Всюду ідеальна чистота, прибирання в номерах - через день. Номер дуже великий. Окремий плюс готелю - це його надійність, вночі трапилася злива з сильним вітром - за такими міцними стінами будь-яка непогода не страшна. rnГостинний, доброзичливий, вічливий персонал. Дякуємо Олексію та його команді за прекрасний відпочинок! До вас хочеться повернутися знову!
Наталья
12/08/2019
Отдыхали в начале августа. Отель прекрасный! Обслуживание своевременное и ненавязчивое! Кухня вкусная! Спасибо огромное за ваш труд и гостеприимство!!! Нам всё очень понравилось!
Ярина
05/08/2019
Відпочивали в липні 2019. Хочеться подякувати усьому персоналу і Олексію. Відпочинок був справді чудовим. Їхали зі Львова більше 1000 км, переживали чи все справді так, як на сайті. На справді все ще навіть краще. Готель дуже затишний, номер брали стандарт на 4 ох осіб (нас було 2 дорослих і 2 дітей) 35м кв. Номер просторий, затишний, все необхідне було. Прибирали, міняли постіль, персонал уважний і дуже ввічливий. Кухня смачна, різноманітна, не жирна і не гостра, підходила і дорослим і дітям. До моря не дуже далеко, дорога не помітна, з дітьми до 10 хв пішки. Діти жодного разу не скаржилися, що далеко. Ми ходили через пансіонат Прибій, там завжди був чистий пляж. Водолікарня також потішила, особливо масажистка п. Оля. Зручно, що близько, можна ходити на процедури в будь який час. rnРекомендую цей готель не залежно від того, будете ходити ви у водолікарню чи ні. Він справді один з кращих у Генгірці.
Our partner
Water Therapy Hospital "Hot Source"
When ordering rooms in our hotel, you get a preference choice of the date and time of procedures in the hydropathic clinic.